Elazığ/Merkez 23000,TÜRKİYE
+90 539 346 84 31

Haberler

Bizden Haberler

Solucan Gübresi ile Tarım Konferansı

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde ’Etkin Su Yönetimi Projesi’ kapsamında, solucan gübresi ve damla sulama konferansı verildi.
Kahta Ziraat Odası, Adıyaman Üniversitesi ve Doğa Koruma Merkezinin ortaklaşa yürütmüş olduğu “Her Damla, Değer Katar” adlı projenin finali yoğun bir katılımla Kahta Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. kKonferansa Adıyaman Üniversitesinden Prof. Dr. Ali Aydın, Kahta Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. İ. Ali Olgunoğlu, Yrd. Doç. Dr. Cavidan Gül, Yrd. Doç. Dr. Engin Artar, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Çelik, GapTeyap Adıyaman il Koordinatörü Bünyamin Aslan, Kahta İlçe Tarım Müdürü Fahri Can, Kahta Sert Kabuklu Meyve Yetiştiriciler Birliği Başkanı M. Sena Yıldırım, Doğa Koruma Merkezi Proje Koordinatörü Melike Kuş, Adıyaman ve Kahta Ziraat Odası Tarım danışmanları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Konferansta konuşan Doğa Koruma Merkezi Proje Koordinatörü Melike Kuş, program kapsamında Doğa Koruma Merkezi tarafından Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde yürütülen etkin su yönetimi projesi ile 30 milyon litre su tasarrufu sağlandığını belirtti. Kuş, “Aynı zamanda proje kapsamında tüm bölge çiftçilerine ve ilgi duyanlara açık uygulamalı bir solucan gübresi üretim tesisi kuruldu. Dünyadaki tatlı suyun %70’i tarımsal üretimde kullanılıyor. Bu sebeple bu sektörde yapılacak tasarruflar yüksek miktarda suyu insanlığa geri kazandırıyor.

Türkiye sulu tarımda dünyada ilk 10 ülke içinde yer aldığından, tarımsal üretimde su tasarrufu yapılması ülke kaynaklarının korunması ve gıda güvenliğimiz için önemli bir araç. Ayrıca tarımsal üretimde gereğinden fazla su kullanılması toprak kaybına ve mantar hastalıklarına sebep oluyor” dedi.

Kahta Ziraat Odası Başkanlığı ve Adıyaman Üniversitesi desteğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında çiftçilerin uygulama konusunda bilgilerinin arttırılması amacıyla çeşitli köylerde Adıyaman Üniversitesi’nden akademisyenler ve Kahta Ziraat Odası’ndan tarım danışmanları tarafından damla sulama ve solucan gübresi üzerine eğitimlerin verildiği öğrenildi.

You must be giriş yapan to post a comment.